Skip Navigation

Your Environment. Your Health.

IRB Members

Federal Representatives

Donna Baird, Ph.D.
Epidemiology
National Institute of Environmental Health Sciences
Term End: 09/30/2014
Lori L. Beason-Held, Ph.D.
Neuroscience
National Institute on Aging
Term End: 05/24/2014
Jack Bishop, Ph.D.
Toxicology
National Institute of Environmental Health Sciences
Term End: 05/31/2014
Alicia Moore, M.S.
Biology
National Institute of Environmental Health Sciences
Term End: 03/31/2014
Joan Packenham, Ph.D.
IRB Vice Chairperson and Director, OHRC
Pathology
National Institute of Environmental Health Sciences
Term End: 09/29/2015
David Resnik, J.D., Ph.D.
IRB Chairperson
Research Ethics
National Institute of Environmental Health Sciences
Term End: 09/29/2015
Lisa G. Rider, M.D.
Pediatric Rheumatology
National Institute of Environmental Health Sciences
Term End: 04/29/2014
Catherine Schairer, M.S., Ph.D.
Epidemiology
National Cancer Institute
Term End: 10/27/2014
Eleanor M. Simonsick, Ph.D.
Epidemiology
National Institute on Aging
Term End: 9/29/2016

 

Non-Federal Representatives

Betty Blackmon, B.S.
Community Member
Term End: 01/29/2014
Rey Ramirez, B.A.
Community Member
Term End: 01/29/2015
Michael Roberts, D.D.S., MScD
Pediatric Dentistry
Community Member
Term End: 01/29/2014
Adelaide Siegl, Ph.D., M.Div., Th.M.
Pharmacology/Theology
Community Member
Term End: 07/23/2014
Laurie Snyder, M.D.
Pulmonary
Community Member
Term End: 02/28/2015
James P. Weaver, M.D.
Thoracic & Vascular Surgery
Community Member
Term End: 05/10/2016

Back to Top